SKU: C7232A1008/U
This product is not available for online purchase.
Use the Request a quote to get the pricing
The Honeywell Room CO2 Sensor is a high-quality, non-dispersive infrared (NDIR) sensor designed specifically for CO2 based ventilation control. This robust controller is house in a sturdy plastic enclosure that ensures its long-term durability. Easily wall mountable, this device provides either a 2 to 10 VDC or a 4 to 20 mA output based on the CO2 levels within the room.
Additionally, the sensor offers an easy-to-read LCD display that provides accurate sensor readings and status information. This unit operates on a supply voltage of 24 VAC/DC and is ideal for any application that requires specialty gas sensing. Crafted with Honeywell's clear focus on reliability, precision and ease-of-use, this CO2 sensor provides a trusted solution for your industrial automation needs.