Schneider Electric Atv71Hd22N4
Schneider Electric Atv71Hd22N4
Schneider Electric ATV71HD22N4
SKU: ATV71HD22N4-FS
We have 1 in stock
Estimated delivery: May 14th - May 16th
Order for next-day shipment.
This product is not available for online purchase.
Use the Request a quote to get the pricing
Regular price
Sale price
New
1 in stock
Ships today
New Surplus
1 in stock
Ships today
Description
Schneider Electric ATV71HD22N4
Technical Details:
The Schneider Electric ATV71HD22N4 Variable Speed Drive operates within power supply voltage limits of 323 to 528 V. The power supply frequency for this drive ranges between 50 to 60 Hz with a tolerance of ±5%. The frequency limits for power supply extend from 47.5 to 63 Hz. The maximum motor cable length is 328.08 ft (100 m) for a shielded cable and 656.17 ft (200 m) for an unshielded cable.
The motor power rating of the ATV71HD22N4 is 22 kW for a 3-phase 380 to 480 V motor. It has a maximum horsepower rating of 30 hp for a 3-phase 380 to 480 V motor. The line's current specifications are 42 A at 480 V for a 3-phase 22 kW or 30 hp motor.
For a 380 V 3-phase 22 kW or 30 hp motor, the line current is 50 A. This variable speed drive is designed with a heat sink for efficient thermal management. The output frequency of the drive ranges from 0.1 to 599 Hz. It has a nominal switching frequency of 4 kHz.
Key Features:
Product Certifications:
Frequently Asked Questions:
What protective features does the Schneider Electric ATV71HD22N4 include?
What are the safety precautions for wiring the Schneider Electric ATV71HD22N4?
How to ensure proper ventilation for the Schneider Electric ATV71HD22N4?
Product Specifications Table
Attribute Specification
Power Supply Voltage 323 to 528 V
Power Supply Frequency 50 to 60 Hz
Power Rating 22 kW
Maximum Horse Power Rating 30 hp
Line Current 42 A 480 V, 50 A 380 V
Assembly Style With heat sink
Output Frequency 0.1 to 599 Hz
Nominal Switching Frequency 4 kHz
Switching Frequency 1 to 16 kHz adjustable
Net Weight 21 kg (46.30 lbs.)
Regular price
Sale price
More payment options
Secure payment options
  • Eligible for next day delivery
    Orders placed before 4 PM ET ship same day for rapid replacement, minimizing downtime.
    More about shipping
  • 24 month warranty
    Twice the industry standard—full protection against defects for 2 full years.
    More about warranty
  • Multiple conditions available
    Multiple sourcing paths to help you control costs without compromising performance.
    More about warranty
  • Best catalog
    Large U.S. inventory and fast sourcing for Mitsubishi, Siemens, Schneider & more.
    Read More
  • Buying Options
    All products are covered by Industrial Automation Co.'s 2-Year Warranty.
    Condition SKU Price Warranty Availability Quantity Purchase
  • Description
    Schneider Electric ATV71HD22N4
    Technical Details:
    Key Features:
    Product Certifications:
    Frequently Asked Questions:
    Product Specifications Table
    Attribute Specification
    Power Rating 22 kW
    Assembly Style With heat sink
    Output Frequency 0.1 to 599 Hz